Zeytin Böreği
12 Şubat 2021
Zeytin Ezmeli Poğaça
19 Şubat 2021

Soğuk Sıkım Nedir?

Soğuk sıkım, zeytinyağı üretimi sırasında zeytin hamurunun sahip olduğu ısıyla ilgilidir. Bir zeytinyağının soğuk sıkım olabilmesi üretim esnasında kullanılan suyun sıcaklığının en fazla 25 derece olması gerekmektedir. Yüksek ısı zeytinyağının besin değerlerini ve hoş kokulu yapısını olumsuz etkilediğinden, düşük su sıcaklığında elde edilen zeytinyağlarının aromatik bileşenleri ve besin değerleri, diğer yöntemlerle kıyaslandığında çok daha yüksektir. Kısacası soğuk sıkma yönteminin tek farkı, üretim sırasında kullanılan suyun sıcaklığının düşürülerek üretim yapılmasıdır.

Elde edilmesi zahmetli, diğer yöntemlere oranla daha eser miktarda kıymetli yağ oranıyla soğuk sıkım zeytinyağının aroması da diğer yağlardan farklıdır. Soğuk sıkım zeytinyağı özellikle erken hasat döneminde toplanan zeytinlerden çıkarılan yağlarla yüksek kaliteli, değerleri içinde korunmuş, aroma yönünden de zengin “altın değerinde” bir yağdır. Soğuk sıkım yöntemi, zeytin içeriğindeki faydalı bileşenleri koruduğu gibi aynı zamanda zeytinin özel aromasını da korumayı başarır.

Üst düzey Soğuk sıkım zeytinyağını kokladığınızda, farklı meyve aromaları, taze kesilmiş yeşilliklerle nefis zeytin kokuları almalısınız. Tadım sonrası içermiş olduğu polifenoller nedeniyle hoş bir yakıcılık vermelidir. Soğuk Sıkım Zeytinyağları, özellikle kahvaltılarla, salatalarla ve soğuk mezelerle mükemmel bir uyum sergilemektedir.

  • Sign up
Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
0