Zeytin Ezmeli Poğaça
19 Şubat 2021
Balıkesir Uluslararası Kahvaltı Festivali’ndeydik
6 Temmuz 2022

Erken Hasat Nedir?Erken hasat zeytinyağı, normal zamandan önce toplanan lezzetler ile elde ediliyor. Bu zeytinyağını diğerinden ayıran en önemli unsur olgunlaşmamış yeşil zeytinden elde ediliyor olması. Erken hasat zeytinyağı için gereken zeytinler eylül ve ekim aylarında toplanır.

Zeytinin yeşil şekli ile işlemden geçmesi sonucu sofralarınıza lezzet katan yağlar hazırlanır. Meyvemsi aroması ile ön plana çıkan erken hasat zeytinyağları yüksek aroması ve düşük asit oranı ile lezzetini ikiye katlıyor. Bu yağ şeklinde zeytinler olgunlaşmadan ve yeterince yağlanmadan toplandığı için istenilen miktarda ürüne ulaşmak kolay olmayabilir. Standart miktarda bir zeytinyağı için daha fazla erken hasat zeytinine ihtiyaç duyulur.

Zeytinin miktarı ve yağ oranı dikkate alındığında erken hasat ürünleri ile ilgili daha yüksek fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Zeytinlerin meyvemsi aroması erken hasat döneminde ortaya çıktığı için bu tarz işlemlere ihtiyaç duyulur. Bunun yanı sıra meyvemsi halinde birçok vitamin ve mineral yüksek oranda bulunduğu için daha besleyici bir yağ elde ediliyor. Erken hasat zeytinyağının en önemli özellikleri arasında kısa sürede tüketilmesi yer alıyor

Erken hasat zeytinyağını sabah kahvaltılarında, salatalarda, tatlılarda ve her türlü soğuk yemekte kullanabilirsiniz. İnsan sağlığına faydalı bileşenler içerdiği ve sindirim sistemini rahatlattığı için için sabahları ve akşamları ilaç niyetine birer yemek kaşığı içebilirsiniz.

  • Sign up
Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
0